LIEMKE LUCHS-25.1
The universal companion for stalking and hunting in forest and field
  • Fast and repeatable mounting
  • 25-mm lens, 384x288 VOx sensor
  • Made in Germany
Prices excl. VAT plus shipping costs, import duties and additional taxes Learn more
This article is exclusively available through our specialized trade partners.
Größe
Version
Loading...
Official shop
First hand customer support
10.000+ happy customers worldwide
Original Blaser. Highest quality.
A GOOD VIEW
AT NIGHT!
FIELD OF VIEW AND RANGE
LUCHS-1  /  LUCHS-2 /  LUCHS-25.1
Banner_Wärmebild_30x30
SUPERIOR IMAGE QUALITY
FAST & INTUITIVE OPERATION
The LIEMKE LUCHS family features flexible operation with 3 modes:
Standard: preset
Basic: limited to essential functions
Individual: Configurable for the technically interested user
Memory slots are available for adapting settings to three different optics.
THREE-POSITION SWITCH
 OFF / Standby / ON
Banner_Präzision_30x30
FIRST-RATE REPEAT ACCURACY AND PRECISION
Flexible operating solution:
LIEMKE_Erlebniswelt_Ideale_Synergie_30x30
IDEAL SYNERGY
VERSATILE USE
LIEMKE_Erlebniswelt_Wiederstandsfähige_Konstruktion_30x30
ROBUST CONSTRUCTION
A GOOD VIEW AT NIGHT!
WEEE-Nr: 91093311
POWERFUL COMBINATION
MULTIMEDIA CONNECTIVITY
DISCOVER THE LIEMKE APP!
App-Download:
Details:
  • Modell
    LUCHS-2
    LUCHS-1
    LUCHS-25.1
    Detektor und Objektiv
    Lense
    50mm / f 1.0
    35mm / f 1.0
    25mm / f 1.0
    Field of view
    15,4x12,3 m /100 m
    22x17,6 m /100 m
    18,5x13,9 m /100 m
    Sensor (resolution and type)
    640x512 VOx Mikrobolometer uncooled
    384x288 VOx Mikrobolometer uncooled
    Pixel Pitch
    12 μm
    12 μm
    PFOV
    0,24 mrad
    0,34 mrad
    0,48 mrad
    Refresh rate
    50 Hz
    50 Hz
    50 Hz
    NETD
    50 mK
    50 mK
    40 mK
    Optical magnification
    1x (2x direct zoom available)
    1x (2x direct zoom available)
    Detection range
    2.500 m
    1.750 m
    Display
    1.024x768 OLED color display
    1.024x768 OLED color display
    Function and media
    Wireless connection /memory
    WiFi / 32 GB internal memory
    WiFi / 32 GB internal memory
    Battery
    integrated up to 9 hours battery life
    integrated up to 10 hours battery lifet
    External power supply
    USB-C
    USB-C
    Physical and environmental characteristics
    Size
    171x64x65 mm
    161x64x65 mm
    156x64x65 mm
    Weight
    625 g
    580 g
    580 g
    Waterproof rating
    IP67
    IP67
    Usage temperature
    -20°C up to +50°C
    -20°C up to +50°C
    -20°C up to +50°C